Sławomir Bąk - Fotografia dzikiej przyrody

Materiały zawarte na stronie są własnością Sławomira Bąka i nie mogą być wykorzystywane bez jego zgody.
W krainie jelenia str.2
Omszenie to zwane jest scypułem. Do czasu rykowiska każdy byk "nakłada" poroże i wyciera scypuł. Z chwilą rozpoczęcia rykowiska starsze byki są gotowe do walki, młode niekiedy są jeszcze w scypule ale to nie ma znaczenia, ponieważ i tak nie biorą one jeszcze udziału w rozrodzie.
Po wytarciu scypułu naszym oczom ukazuje się to co budzi największy zachwyt - "wieniec". Wielkość poroża ma ogromne znaczenie w hierarchii. Im większe, mocniejsze poroże, tym wyżej w hierarchii stada usytuawony jest jego posiadacz.
Mocne, regularnie zbudowane poroże oznacza zdrowie i siłę byka a co za tym idzie, zdolność do przekazania najlepszych genów następnemu pokoleniu.
Tryb życia jeleni podyktowany jest porami roku.
Od listopada do września byki chodzą w  chmarach, które nie mają przewodnika w przeciwieństwie do chmar łań, cielaków i młodych byczków, gdzie najważniejsza łania tzw. licówka prowadzi całe stado.
Starsze byki lubią męskie towarzystwo  i do czasu rozpoczęcia rykowiska trzymają się razem. Jednak pod koniec sierpnia coraz częściej dochodzi do sprzeczek, szczególnie pomiędzy młodszymi osobnikami. Coraz częściej dochodzi do próby sił. W pogodne noce można usłyszeć specyficzny dźwięk przypominający trzask suchych gałęzi. Jest to nic innego jak uderzenia o siebie klinczujących się poroży.
Kiedy zaczynałem fotografować jelenie, szukałem "wielkich" okazów. Interesowały mnie byki o potężnym porożu, z dużą ilością odnóg. Jednak szybko przekonałem się, że nie to jest najważniejsze. Liczne hodowle w kraju i za granicą serwują nam takie okazy  jakich w naturze nigdy nie spotkamy. Każdy fotograf może zapłacić parę złotych za portret "króla".
Oczywiście nie mam nic przeciwko tym którzy fotografują zwierzęta w niewoli. Jednak dla mnie tylko dzikie zwierzę w naturalnych warunkach  daje pełną satysfakcję i radość nie tylko z samej fotografii ale i z obcowania z wolnym całkowicie dzikim stworzeniem.
Na zakończenie kilka zdjęć.
Osobny artykuł poświęcę rykowisku - wielkiemu wydarzeniu w życiu jeleni.
Sławomir Bąk