Sławomir Bąk - Fotografia dzikiej przyrody

Materiały zawarte na stronie są własnością Sławomira Bąka i nie mogą być wykorzystywane bez jego zgody.
Zdolność do nauki i wykorzystania przedmiotów w zdobywaniu pokarmu, czynią kruka jednym z najinteligentniejszych gatunków krajowych ptaków.
Ale to jeszcze nie wszystko co potrafią te zwariowane ptaki. Już kilka razy widziałem wielkiego nietoperza... Nie,nie, to oczywiście kolejna krucza umiejętność - zabawa. Najedzony i wypoczęty kruk chętnie się bawi. Jedną z zabaw jest właśnie zwisanie głową w dół i wydobywanie przy tym dźwięków o różnej barwie i częstotliwości. Niektórzy widzieli również zabawę polegającą na turlaniu po ziemi.
Czasami nękanie bielika siedzącego na gałęzi również wydaje się być zabawą a nie aktem agresji.
Poza okresem lęgowym, kiedy kruki bronią zaciekle obszaru w pobliżu gniazda, bielik nie jest dla nich zagrożeniem. Dlatego takie zachowania również zaliczam do kolejnej z wielu zabaw kruczków.
Od strony technicznej kruk z powodu ubarwienia jest bardzo trudnym obiektem do fotografowania. Jeśli nie ma odpowiedniego światła, zamiast kruka często otrzymujemy na zdjęciach czarne plamy bez widocznych szczegółów.  Dodatkową trudność sprawia fotografowanie grupy ptaków. W czasie "rozbierania" tuszy, bo w stadzie kruków panuje totalny chaos. Uchwycenie ciekawego momentu jest wtedy naprawdę trudną sprawą.
Sławomir Bąk®